10 Mart 2014 Pazartesi

Litvanya’da Yabancılara Toprak Satışı


Çifte vatandaşlıkla birlikte, Litvanya gündeminin en sıcak konularından biri de yabancılara toprak satışı. Yabancılara toprak satışının yasaklanması konusunda, Litvanya referanduma gitmeye hazırlanıyor.
 
Litvanya Parlemento Sözcüsü Loreta Graužinienė’nin yaptığı açıklamalara göre, referendumun 29 Haziran 2014 tarihinde yapılması planlanıyor.

11 Mayıs’ta Avrupa Parlementosu ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte, yabancılara toprak satışına ilişkin referendum yapılmasının mümkün olmadığını belirten Graužinienė, “Zamanın çok daraldığını, referandumu destekleyen 300 bin imzanın toplandığını” söyledi.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevičius, konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerektiğini belirtti. Litvanya’nın, digger Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları da dahil olmak üzere yabancılara toprak satışını yasaklamasıyla Avrupa Adalet Divanı tarafından suçlu bulunabileceğini belirten Butkevičius, Litvanya’ya bir takım finansal yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği’ne üyelik süreci öncesi, Litvanya yabancılara toprak satışına izin veren yasaları onaylamıştı. Bu yasaların geçerlilik süresi ise bu yılın Mayıs ayında doluyor. Bakalım referandumdan nasıl bir sonuç çıkacak.

1 yorum:

Tolga Sertoglu dedi ki...

Merhaba,
Blogunuz gayet bilgilendirici(litvanyayla yakın ilişkileri olan şahsım için bile).Okurken gayet eğlendim.

Lakin birkaç sorum olacak,acaba size nasıl ulaşabilirim?(Mail vs.)

Saygılar