18 Ekim 2012 Perşembe

Litvanya Nükleer Santrale "Hayır" Dedi

Bu Pazar, Litvanya'da seçim günüydü. Seçmenler hem parlamentonun ilk turu hem de nükleer santralin inşasına ilişkin düzenlenen referandum için oy verdiler. Katılımın %52'lerde kaldığı seçimde, seçmenlerin %62'si nükleer santrale hayır dedi. Referandum bağlayıcı nitelik taşımamakla beraber, yeni oluşacak koalisyon hükümetine halkın düşüncelerine ilişkin güçlü bir sinyal gönderilmiş oldu. 

Litvanya hükümeti tarafından nükleer santral inşasında stratejik ortak seçilen Japon Hitachi firması ile beraber proje ortakları komşular Letonya ve Estonya'dan da referandum sonuçlara ilişkin gelen ilk tepkiler, bu referandumun bağlayıcılığı olmadığı, ve son kararın hükümet tarafından verileceği yönündeydi. 

Letonya Dışişleri Bakanı Artis Pabriks, referandum sonrası twitterde yayımladığı mesajında "Baltık'larda nükleer santral kurulmasını istemeyen Ruslar referandumdan galip çıktı" dedi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė ise katılım oranının azlığına vurgu yaparak seçmenlerin yalnızca üçte birinin nükleer santralin faydalarına ilişkin şüpheleri olduğunu iletirken, yeni hükümetin halkın düşüncelerini dikkate alarak, Litvanya için en iyi kararı vereceğini söyledi. 

Öte yandan, genel seçimlerin ilk turunu İşçi Partisi oyların %20'sini olarak önde tamamlarken, %18 oy alan Sosyal Demokratlar ikinci, Hristiyan Demokratlar ise %15 oy ile üçüncü oldular. 

Hiç yorum yok: