15 Haziran 2011 Çarşamba

Litvanya'da Fiyatlar

Son zamanlarda, Erasmus'a gidecek arkadaşların da bütçelerini oluşturmaya çabalamalarının etkisiyle de, bu konuyla ilgili çok soru almaya başladık. Dilimiz döndüğü kadarıyla, Litvanya'da yaşamın maliyetini aktarmaya çalışalım.

Öncelikle şunu söyleyeyim, Litvanya ile Türkiye'de fiyatlar paralel. Aradaki tek fark kur. Yani, Litvanya'da bir mekanda içeceğiniz bira 6 Litas iken Türkiye'de de bu civarlarda. Ama bizim paramız Litas'tan bir buçuk kat daha değerli olduğu için, TL kazanıp, LT harcayan biri için Litvanya Türkiye'ye göre bir buçuk kat daha ucuz diyebiliriz.

Önce konaklamaya bakalım. Otel fiyatlarını falan es geçiyorum. Kiralardan bahsedersek, Vilnius'ta 2 kişinin paylaşabileceği oldukça eski bir dairenin fiyatı 600 Litas'tan başlıyor. Binası oldukça eski, içi dekore edilmiş bir daire ise 800-900 Litas. Yeni bina bulmanın oldukça güç olduğu şehirde, bu tür evlerin fiyatları ise 1200 Litas civarında. Kiranın dışında, en önemli gider kalemi şüphesiz ısınmadır. Özellikle kış aylarında 400 Litas ödeyeceğiniz aylar olacaktır. Planlamanızı lütfen buna göre yapın. Elektrik & su içinse 100 Litas ödersiniz. İnternet, Dünya'nın en hızlılarından biri olup, aynı zamanda en ucuzu neredeyse. 30 Litas'a, cillop gibi bağlantı satın alabilirsiniz.

Gelelim ulaşıma. Yine Vilnius için konuşursak, otobüs bileti, içeride şoförden aldığınız zaman 2.5 Lt, kiosklardan alırsanız % 20 daha ucuz. Haftaiçi geçerli aylık paso 75 Lt, haftasonu da dahil geçerli olan 85 Lt. Şehirlerarası ulaşımsa Türkiye'den biraz farklılık gösteriyor. Ortalama 1 saat yol için 15 Litas ödüyorsunuz.

Marketlerde meyve & sebze fiyatları Türkiye'ye göre biraz yüksek. Diğer ürünler ise, hemen hemene aynı, yani 5 Lira'ya aldığını tuvalet kağıdı orada 5 Lt. Et Türkiye'ye göre oldukça ucuz. Hele bir de domuz falan yiyorsanız, proteine boğarsınız kendinizi.

Restaurant, cafe, bar, vs. gibi yerlerdeki fiyatlara gelirsek. Mc Donalds, KFC falan Türkiye'deki menu fiyatlarıyla aynı. Ama ben oraya gitmişken, buralara gitmenizi tavsiye etmem. Litvan'ların kendi fast-food zincirlerine takılın. (Cilli, Forto Dvaras, Pizzeria, Can Can, vs.) Yazının başında söylediğimiz gibi, bira 6 Lt. (Ben şu ana kadar bu tip orta sınıf mekanlarda en pahalı birayı Broadway diye canlı müzik yapan bir mekanda içtim, o da 8 - 10 Lt.). Büyük boy margarita pizza, 10 Litas, ama içerisinde birşeyler daha olsun isterseniz 20 Litas. Beef steak'ler 25 Litas.

Durumlar böyle...Derinlere inip, süt fiyatı falan merak eden arkadaşlarımız olursa, onlara ayrıca yardımcı oluruz. Burada yazanların dışında tecrübeleriyle bizi aydınlatacak arkadaşların da yorumlarını bekleriz.

Haa unutmadan, bahşiş Litvanya'da geçerliliğini hala korumakta, ödediğiniz hesabın % 10 unu bahşiş olarak bırakmakta beis görmeyin de çalışanlar da sebeplensin.

1 yorum:

osman rami dedi ki...

litvanyaya gitmek istiyoruz bir arkadaşlada sadece meraktan soruyorum türklere iş veriyolarmı? yok sa gardaşım deyip misafirperverlikleri varmı ?