7 Mart 2011 Pazartesi

2011 Nüfus Sayımı

Litvanya'da 1 Mart itibarıyla nüfus sayımı başladı. Litvanya'da yaşayan vatandaşlar 14 Mart'a kadar, online olarak form doldurabilecekler. Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, internet üzerinden formu dolduran ilk kişiydi. Yaptığı açıklamada:
"Uzun zamandır, burada ne kadar insan olduğunu, ne olduğumuzu, eğitim durumumuzu, ne işle uğraştığımızı bilmiyorduk. Sayım sonucunda, ne olduğumuzu ve neye ihtiyaç duyduğumuzu öğreneceğiz" dedi.

1 Mart - 14 Mart tarihleri arasında online formu doldurmayanlar ise, memurlar tarafından 5 Nisan - 9 Mayıs tarihleri arasında ikamet adreslerinde sayılacaklar. 5,899 memur, doğum tarihi, medeni hal, uyruk, adres, eğitim durumu, iş, maaş, vs gibi detayları içeren 29 soruluk paketi, katılımcılara yöneltecekler.

En son sayımın 2001 yılında yapıldığı Litvanya'da 10 yıl sonra yapılan sayımın sonuçlarının eylül ayında açıklanması planlanıyor.

Litvanya İstatistik Kurumu'nun (Statistikos departamentas) açıkladığı verilerine göre Litvanya'nun Şubat 2011 itibarıyla nüfusu 3,239,032.

Hiç yorum yok: