12 Aralık 2010 Pazar

Litvanya'nın Resmi Tatil Günleri

Avrupa'da en az tatile sahip ülkelerden biri olan Litvanya'da bu günler şöyle sıralanmaktadır:

1 Ocak: Hemen hemen tüm Dünya'da olduğu gibi yılın ilk günü Litvanya'da da tatildir. Sabahlara kadar eğlenen insanlar ertesi gün burada çalışmazlar. Açık restaurant, market, vs. bulabilmek zor olabilir. Hazırlıklı olmak da fayda var. (örneğin market zinciri Maxima'nın çoğu şubesi kapalı oluyor.) Litvanca'da naujieji metai.

16 Şubat: 1918 yılında kazanılan bağımsızlığın ya da diğer bir deyişle Cumhuriyet'in yeniden kurulmasının bayramıdır. Lieutuvos valstybes atkurimo diena olarak bilinen günde bankalar, resmi daireler vs. gibi yerler kapalıdır.

11 Mart: 1990 yılında kazanılan bağımsızlığın bayramıdır. Resmi tatildir. Yerel dilde Lieutuvos nepriklausomybes atkurimo diena olarak bilinir.

Mart - Nisan: İlkbahar'ın dolunaylı ilk Pazar ve Pazartesisi ülkede paskalya olarak kutlanır. Ay takvimine göre hesaplandığı için yıldan yıla değişiklik göstermekle beraber genelllikle 22 Mart - 25 Nisan arası kutlanır. Litvancası Velykos'tur. Bol bol yumurta boyarsınız.

1 Mayıs: İşçi Bayramı'dır. Tarptautine darbo diena olarak bilinir. Resmi tatildir. Aynı zamanda Litvanya'nın Avrupa Birliği'ne kabulü de bu gün gerçekleşmiştir.

24 Haziran: Yılın en uzun gecesinin kutlandığı 23 Haziran'ı 24 Haziran'a bağlayan gece Litvanya'nın önemli günlerindendir. Jonines veya Rasos olarak bilinen gün pagan geleneklerine dayanmakla beraber Hristiyan kültüründe St. John's Day olarak bilinir. Bu gece Litvanlar çılgın eğlenir. Partiler sabaha dek sürer.

6 Temmuz: Cumhuriyet veya Kral Mindaugas günü olarak bilinir. Litvancası Valstybes diena olan günde Mindaugas ilk kez taç takmıştır.

15 Ağustos: Zoline.Hristiyan inancına göre dünyadaki misyonunu tamamlayan bakire Meryem'in tanrı katına alındığı gündür. Litvanya'da tatildir.

1 Kasım: Visu sventuju diena. Cadılar Bayramı'nın ertesi günüdür. Azizler Günü olarak kutlanır. İnsanlar mezarlıklara gider mum yakarlar. Güzel görüntülere şahit olabilirsiniz.

25 - 26 Aralık: 24 Aralık akşamı Christmas Eve'dir. Yani arife. Sonrasındaki iki gün tatildir. Herkes evine çekilir ve ailesiyle takılır. Öncesinde 2 günlük stok yapmak da fayda vardır. Noel, Litvanca'da Sv. Kaledos'tur.

Bunların dışında Analar ve Babalar günleri de kutlanır. Anneler gününü biz Mayıs'ın ikinci pazarında kutlarken, Litvanlar ilk pazar kutlamaktadır. Babalar günüyse, bizde Haziran'ın üçüncü haftası kutlanırken Litvanlar Haziran'ın ilk pazarın da kutlarlar.

Hiç yorum yok: