26 Aralık 2010 Pazar

Litvanya'da Bankacılık

Genel olarak bankacılığın, İskandinav sermayesinin kontrolünde olduğu Litvanya'da bugün itibarıyla 9 adet ticari banka faaliyet göstermektedir. Bunun yanında 10 yabancı bankanın şubesi ve 2 yabancı bankanın da temsilciliği bulunmaktadır. Ayrıca 68 tane de kredi birliği (credit union)mevcuttur. Ülke genelinde çok sık rastalayacağınız şube, ATM, kiosk, vb. şeyler sayesinde, parasız kalma ihtimaliniz yoktur. Cüzi komisyonlarla heryerden para çekebilir ayrıca döviz bozdurabilirsiniz. Kredi kartınızın kullanımına da engele teşkil eden bir durum söz konusu değildir.

 • Lieutovos Bankas: Litvanya Merkez Bankası, henüz Avrupa Birliği Merkez Bankası üyesi değil. Litvanya, Euro bölgesine girdiği zaman, bankanın üyeliği gerçekleşecek, ya da tam tersi.
 • Snoras: 1992 yılında Šiaulių krašto bankas olarak kurulan banka, 1993'ten itibaren yoluna Snoras ismi ile devam etmiştir. 7 Milyar Litas aktif büyüklüğüne ulaşan banka Financial Times tarafından "2010 Yılı Litvanya'nın En İyi Bankası" olarak seçilmiştir. Bugün, Banka 10 şube, 11 outlet şube, 230 mini banka ve 338 ATM ile faaliyetlerine devam etmektedir. (62 ATM'sinde çoklu döviz seçeneği mevcuttur.) 16 Kasım 2011 tarihi itibarıyla batmıştır. Detayları buradan okuyabilirsiniz.
 • Ūkio bankas: Çoğunluk hisseleri Litvan işadamı Vladimir Romanov'a ait olan bankanın Türk Lirası muhabir bankası İş Bankası ve Garanti Bankası'dır. Litvanya borsası NASDAQ OMX Vilnius'ta da işlem gören banka, diğer Litvan bankaları ile krizden ağır yaralarla çıkmıştır. Kriz öncesi General Electric'e satışı söz konusu olan bankanın ülke genelinde yaygın şube ağı mevcuttur.
 • SEB: 1856 yılında İsveç'te kurulan İskandinav Bankası, 2000 yılında Vilniaus Bankas'ın çoğunluk hissesini alarak Litvanya pazarına giriş yapmıştır.

 • Swedbank: Kökleri 1820 lere dayanan Swedbank'ın Litvanya pazarına 2005 yılında Hansabankas'ın azınlık hisselerini alarak girmiştir. Estonya bankası olan Hansabankas ise 2001 yılında Litvanya TMSF'sinden Lietuvos Taupomasis Bankas'ı alarak Litvanya'da faaliyetlerine başlamıştı. Mart 2009'dan bu yana banka Baltık bölgesinde faaliyetlerine Swedbank olarak devam etmektedir.

 • Danske Bankas: 1994 yılında kurulan Litvanya Kalkınma Bankası'nın kontrolü 2000 yılında Finlandiyalı SAMPO grubunun eline geçse de 2006 sonlarında imzalanan satış sözleşmesiyle, 2007 Şubatından itibaren banka Danimarkalı grubun kontrolündedir. Bankanın Litvanya genelinde 13 şubesi bulunmaktadır.

 • DnB NORD: Kökleri 1924 yılında kurulan Žemės banka dayanan kuruluş 2002 yılında Alman NORD grubun kontrolüne geçtiyse de 2010 yılından itibaren Norveçli DnB NOR bankanın hakim ortağı olmuştur. SEB ile yaptığı ATM ortaklığı neticesinde 177 ATM ile en geniş ATM ağına sahip banka durumundadır.
 • Nordea Bank: Kökleri 1820 yılına dayanan İskandinav bankası Litvan pazarına 2000 yılında girmiştir. Bugün 21 şubesi ve 350 çalışanıyla Litvanya'nın 4. büyük bankası konumundadır. 
 • Medicinos Bankas: 1992 yılında Vilnius'ta faaliyetine başlayan bankanın, ki sanki doktorları hedef almaktadır, bugün itibariyle 6 şubesi bulunmaktadır. Bankanın %88 hissesi Saulius Karosas'ın elindedir.
 • Šiaulių bankas: 1992 yılında Šiaulių'da kurulan banka bugün faaliyetlerine 31 şehirde 51 nokta ile devam etmektedir.
 • Citadele (Parex): 1996 yılında kurulan Industrijos Bankas'ın 2000 yılında Letonya'lı Parex grubu tarafından satın alınmasıyla ortaya çıkmıştır. Litvanya genelinde 6 şubesi vardır.

Hiç yorum yok: