6 Aralık 2010 Pazartesi

İthal Et

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde et fiyatları üzerindeki fiyat baskısını kırabilmek için, dışarıdan canlı et ithalatına başladık. Alım yaptığımız ülkelerin birisi de Litvanya. Ve bizim alımlarımızın Litvanya üzerinde oldukça traji-komik bir etkisi oldu. Litvanya Haber Ajansı ELTA'nın verdiği habere göre:

"Bir kaç aydır Türkiye'nin Litvanya'dan et alımı neticesinde dana fiyatları % 50 oranında yükseldi. yaz aylarında kilosu 3.4 Lt olan canlı hayvan, şu sıralar 5 Lt.'dan satılmaktadır. Litvan Et Üreticileri başkanı Vidmantas Jonika'ya göre -Litvanya'daki hayvanların % 80'i Türkiye'ye gidiyor ki bu Rusya'ya satılandan daha fazla. Bu alımlar neticesinde Letonya'dan et almaya başlayan Litvanya'da, hayvancılık böyle giderse daha iyi olacaktır.- Öte yandan mezbaha sahibi Agaras şirketinden Petras Vainoras'ın verdiği bilgiye göre Türkler'in yakında bölgede yatırım yapacağı söylentisi var."

Yanılmıyorsam, et ithalatı yapmamamız gereken Sırbistan'dan da bir belediye Et Balık Kurumu'na teşekkür mektubu yazmıştı. "Hiç kimseye satamadığımız etleri size dayadık, teşekkürler" şeklinde. Güzel ülkem... Buyrun konuyla ilgili bir yazı:

http://bit.ly/fnvx1x

Hiç yorum yok: