19 Aralık 2010 Pazar

Gintaras Staučė

1969 yılında Alytus'ta doğan Staučė, Spartak Moscow'da başladığı profesonel futbol hayatına sırasıyla Galatasaray, Karşıyaka, Sarıyer, Duisburg, Akratitos, Fostiras ve Kallithea'da devam etmiş ve son olarak da Letonya futbol takımı Jurmala'da forma giymiştir. Sonunda başladığı yere dönerek, 2004'te bıraktığı kalecilik kariyerine, Spartak Moscow'ada kaleci antrenörü olarak devam etmiştir.

Futbol yaşantısı boyunca Litvanya milli takımının kalesini 61 maçta koruyan Litvan futbolunun efsanelerinden Stauce, daha sonra yerini şu anda Gaziantepspor'un kalesini korumakta olan Žydrūnas Karčemarskas'a devretmiştir.  

94 - 95 sezonunda Galatasaray'ın kalesini koruyan Stauce, bugüne dek Türkiye'ye gelmiş en iyi kalecilerden biri olmasına rağmen tutunamamıştır. Fenerbahçe ile oynanan Başbakanlık Kupası finalinde 3 penaltı kurtararak unutulmazlar listesine adını yazdırmıştır. Türkiye macerasını tamamladıktan sonra gittiği Almanya'da bir sezon yılın kalecisi seçilmiştir. Türkiye'de bir yıl kalmış olsa da, o dönemdeki tüm mahalle maçları kalecilerine adını vermeyi başarmıştır sıtayuce...

Hiç yorum yok: