28 Kasım 2010 Pazar

Vilnius University

Yüksek öğrenimde Orta ve Doğu Avrupa'nın en köklü ve ünlü kurumlarından olan Vilnius Üniversitesi, 1570 yılında açılan Cizvit Okulu'nun Kral Stephan Bathory'nin talimatıyla Academia et Universitas Vilnensis Societatis Jesu'ya çevrilmesiyle 1579 yılında eğitime başlamıştır. 1753'e kadar bir çok değişiklik yaşayan eğitim kurumu, bu tarihten itibaren modern bir üniversite halini almıştır. Okulun mezunları arasında Latin felsefeci Mathis Casimiris Sarbievius, Nobel ödüllü Czeslaw Milosz ve İstanbul'da hayatını kaybeden Polonya'lı şair Adam Mickiewicz de vardır. (Kendisinin adını taşıyan müze Tarlabaşı'ndadır. İlerleyen zamanlarda ünlü şairin Litvanya bağlantısından ötürü, kendisi ile ilgili de bir yazım olacaktır.) Okulun tarihi Litvanya'nınkiyle birebir örtüşmektedir. İlk zamanlar kilise etkisi, sonra Polonya, sonra Rusya, sonra tekrar Polonya, sonra tekrar Rusya, bir dönem Nazi, yine Rusya...Ta ki 1988 yılında Litvan kimliğine kavuşana kadar birçok badire atlatmıştır. 400'ü yabancı olmak üzere, 23 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede 3 bin personel vardır. 12 fakülte, 8 enstitü ve 10 araştırma merkezinin olduğu üniversiteye bağlı olarak bir uzay gözlemevi, bir botanik bahçesi ve bilgi teknolojileri merkezi bulunmakla beraber bir de kilise vardır içerisinde. (mezuniyet törenleri falan kilisede oluyor.)

Buram buram tarih kokan ana kampüsü Vilnius'un göbeğinde olan üniversitenin Filoloji Fakültesi'nde Türk Dili eğitimi veren bir bölümün yanı sıra, Oryentalizm Merkezi'nde ise Türkoloji bölümü yer almaktadır.
Türkiye'den Abant İzzet Baysal, Anadolu, Atatürk, Bahçeşehir, Balıkesir, Çanakkele Onsekiz Mart, Çukurova, Dicle, Erzincan, Fatih, Hacettepe, Haliç, Işık, Bilgi, İstanbul, Kafkas, Sütçü İmam, Kastamonu, Kocaeli, Marmara, Pamukkale, Doğuş, Yeditepe ve Yıldız ile Erasmus anlaşması; Ankara Üniversitesi ile de öğrenci değişim programları mevcuttur.

Ayrıca okulda eğitim gören bir ablamız:
http://bit.ly/dYRokY

Aşağıda okula ait kısa bir video izleyebilirsiniz. Vilnius tren garında başlıyan videonun 40. saniyesinde duyulan marş öğrenci marşı olmakla beraber latincedir. Videonun sonundaki mekan ise Vilnius'un ünlü mekanlarından Cozy'dir. Buyrun:http://www.vu.lt/en/

Hiç yorum yok: