26 Kasım 2010 Cuma

Vilnius Gediminas Technical University (VGTU)

1956 yılında Kaunas Politechnical Institute (KPI)'ın bir parçası olarak, Vilnius Akşam Okulu olarak kuruldu. 1958'te faaliyet göstermeye başlayan okul ilk mezunlarını -ki 78 adet mühendistir kendileri- 1963 yılında vermiştir. 1969'da yeniden yapılandırılan üniversite, Vilnius Civil Engineering Institute (VISI) adıyla, çeşitli fakülteleri de bünyesinde bulundurarak eğitim vermeye devam etti. 1973 yılında, Inžinerija (Engineering) isimli haftalık dergi yayınlanmaya başlandı.1988 sonbaharında Bolşevik karşıtı reform hareketi Sąjūdis'in üniversitede faaliyetlerine başladı. 1990 yılında okulun ismi Vilnius Teknik Üniversitesi olarak değiştirildi. 1991 yılı Litvanya ile birlikte aynı zamanda VGTU için de devrim niteliğindeydi. Batı tarzı eğitim vermeye başlayan üniversite, ilk doktora öğrencilerini ve yabancı öğrencileri kabul etmeye başladı. 1996 yılında ise Litvan hükümeti üniversitenin ismine Litvan tarihinin en önemli karakterlerinden Grand Duke Gediminas'ın ismini verdi. Böylelikle üniversite şu andaki "Vilniaus Gedimino technikos universitetas" ismine kavuşmuş oldu. Aynı yıl, 1991 yılında televizyon kulesini (TV tower) savunurken Ruslar tarafından katledilen R. Jankauskas isimli Elektronik Fakültesi öğrencisi adına bir plaket yaptırıldı. (Şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi de TV tower. Şehrin hatta ülkenin en yüksek noktası burası. -326.5 m.- 13 Ocak 1991'de çıkan olaylarda Rus güçleri, kuleyi teslim etmeyen 14 silahsız sivili katletmiştir. Kulenin önünde göreceğiniz haçlar bu günün anısınadır.)

Bugün üniversitesi 8 fakülte, 2 enstitü, 800 akademik personeli ve 16,000 öğrencisiyle eğitimine devam etmektedir. Mimarlık, İşletme, İnşaat Mühendisliği, Elektronik, Çevre Mühendisliği, Temel Bilimler, Makina, Ulaşım Mühendisliği fakültelerinin yanısıra, Havacılık ve Hümaniter Bilimler Enstitüleri vardır.

Üniversite yabancı öğrenci kabul etmekle beraber öğrenim ücretleri lisans dereceleri için yıllık 3500 EUR, master için 3900 EUR, doktora içinse 4500 EUR'dur. (Erasmus vs. gibi değişim programlarıyla gelen öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmez.) Litvanya'da da öğrencilerin çalışma izni olmadan çalışmalarına izin verilmezken, öğrenciler VGTU'da ilk yıllarından sonra çalışma izni aldıkları takdirde haftada 20 saate kadar çalışma hakkına sahiptirler.

2010 - 2011 öğrenim yılı için Türkiye'den Marmara, Ege, Yaşar, İstanbul, Yıldız Teknik, Kadir Has, Fatih, Erciyes, Karabük, Süleyman Demirel, Dicle, Çankaya, Yeditepe, Osmangazi ile Erasmus; Karadeniz Teknik Üniversitesi ileyse öğrenci değişim anlaşması mevcuttur. (Sanırım Pamukkale Üniversitesi ile de akademisyen değişim anlaşması mevcutmuş.)

Ha son olarak, okulun erkek popülasyonu Türkiye'deki teknik üniversiteleri aratmıyor.

http://www.isc.vgtu.lt/en/ (International Studies Centre)

Hiç yorum yok: