21 Kasım 2010 Pazar

Litvanya'ya Nasıl Giderim?

Aşağıdaki bilgileri 21 Kasım 2010 tarihinde vermişim. Güncelleme yapmak uygun olacaktır diye düşünüyorum. 2013 Haziran ayında THY, İstanbul'dan Vilnius'a direk seferlerini başlattı. Air Baltic ise seferlerini Atatürk Havalimanı'ndan Sabiha Gökçen'e kaydırdı.

Vize ile ilgili detayları daha sonra aktarmak üzere, şimdilik ulaşım kısmını açıklayalım. Hali hazırda hiç bir hava yolunun Türkiye'den Litvanya'ya direk uçuşu mevcut değil. 2009 yılında, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin yeni destinasyonları ile ilgili bir açıklamasında yakın zamanda Litvanya'nın başkenti Vilnius'a direk uçuşların planlandığını belirttiyse de, bugüne dek herhangi bir gelişme olmamıştır. 2008 krizinden önce Litvanya'nın milli havayolu şirketi FlyLAL'ın karşılıklı Vilnius-İstanbul seferleri vardı. Kriz esnasında girdiği mali bunalımı atlatamayan havayolu şirketi Ocak 2009 itibariyle operasyonlarını durdurmuş, şu an sadece charter uçuşlarla mevcudiyetini devam ettirmektedir. (Small Planet Airlines)

Air Baltic, kış aylarında çarşamba ve cumartesi hariç haftanın 5 günü, diğer aylarda haftanın hergünü İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Riga'ya uçuyor. (15:05) Riga'dan da yine Air Baltic ile Litvanya'nın Vilnius, Kaunas ya da Palanga şehirlerine uçabilirsiniz. Tek-yön uçuşlar ortalama 100 € civarında olmakla beraber, Air Baltic düşük maliyet esasına göre çalışan bir hava yolu şirketi olduğu için, web-sitesi aramasında çıkan fiyatların üzerine 15 € bagaj ücreti eklemeniz gerekiyor. Bununla beraber, uçuş esnasındaki tüm ikramlar ücretli. (bazı uçuşlarda ücretsiz portakal suyu, çay falan verebiliyorlar). Uçuş ortalama 3 saat sürüyor. Riga'dan Litvanya'daki noktalara da en fazla 1 saat uçuluyor. (Air Baltic, İstanbul - Vilnius seferlerini Sabiha Gökçen havalimanına çekti)

Türk Hava Yolları, yine Atatürk Havalimanı'ndan pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar olmak üzere haftanın 4 günü Riga'ya uçuyor. (Uçuş günleri dönemsellik gösterebilir, web-sitesinden kontrol etmenizde fayda var.) THY'de de ücretler 100 € civarında olmakla beraber, Türk Hava Yolları'nın ödüllü ikramları da yanında bonusu. (Türk Hava Yolları, Cuma hariç haftanın 6 günü Litvanya'nın başkenti Vilnius'a, Atatürk Hava Limanı kalkışlı seferler düzenliyor artık)

Riga'dan sonrasına havayolu ile devam etmeyecekler için iki seçenek bulunuyor. İlki rent-a-car. Burada sayısız seçeneğiniz var. Fikir vermesi amacıyla Sixt, Avis, Hertz seçeneklerinizden bazıları. Günlük kiralama ücretleri ekonomi sınıfı araçlarda ortalama 50 €. Diğer seçenekse otobüs. Riga Havalimanı'ndan Eurolines veya Ecolines'ı kullanarak Litvanya'nın farklı şehirlerine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ortalama yolculuk süresi 3-4 saat, ortalama ücretler 15€.

İstanbul'dan Litvanya'ya ulaşmak için sık kullanılan yollardan bazılarını aktarmaya çalıştım. Burada sıralananların dışında, diğer ülkelerden çeşitli yöntemlerle ulaşmak mümkün olmakla beraber, Aer Lingus, AeroSvit, Austrian, Aviavilsa, Brussels, Czech, Estonian, Finnair, LOT Polish, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, SAS, UTAir Litvanya'ya uçuşları olan şirketlerden bazıları.


1 yorum:

ulas demir dedi ki...

Ben 1 haftalığına Litvanyaya - Vilniusa gtmek istiyorum. 2007 yılında erasmus öğrencisi olarak orda bulundum 5 aylığına.Ancak ben gittiğimde Shengen vizesi yoktu. Şimdi vize almak zor diye biliyorum. Ayrıca Ankaraya gidecek zamanım yok. Acaba bir tur şirketi ile gitsem, vizeyi onlar ayarlayabiliyorlar mı? Teşekkürler arkadaşlar..